Round Texel 2009

15.6.2009 Fantastický úspěch na Texelu!

Vladislav Ptašnik
Jěště pár dní doznívá únava z náročného závodění a dlouhé cesty domů. To vše ale přebíjí sladký pocit úspěchu. Sedmý nejrychleší dosažený čas v cíli pro posádku PREDATORA CZE 008 Davida Křížka a Milana Hájka! Pouze Marstromy M20 rychleji v cíli naž F20 Predator! A jak se to vše semlelo? Jako každý rok se i letos počátkem července sjelo na holandském ostrově Texel na 550 katamaranů, aby spolu závodily v 60 mil dlouhém závodě okolo ostrova.

Z České republiky přijeli tři katamarany. Predator CZE 007 Vladislava a Tadeáše Ptašnikových (tým CompoTech), Predator CZE 007 Davida Křížka a Milana Hájka (team Rodop) a Tornado Martina Šedivce s Miroslavem Chodorou (tým Moab.cz). Zřejmě to bylo vůbec poprvé, co zde byla Česká republika zastoupena. Všechny tři posádky se v průběhu týdne před hlavním sobotním závodem účastnili třídenního holandského otevřeného mistrovství.

Okruh mistrovství byl vytyčen před hlavní pláží v úseku Paal 17, takže i diváci si přišli na své. A měli se na co dívat.  Účastnilo se přes 90 lodí a na startu byla kompletní světová špička třídy F18, mnoho bývalých olympioniků z Tornád, spousta mistrů světa. V této silné konkurenci se skvěle představil Predator CZE 008 Davida Křížka a Milana Hájka. Po 3 dnech a osmi rozjížďkách skončili na 10. místě. Tornado Martina Šedivce a Miroslava Chodora pak na 49. místě. Škoda, že v jedné z rozjížděk roztrhli spinakr a nemohli ji dokončit. Predator otce a syna Ptašnikových skončil na 53. místě. V jedné z rozjížděk otec ztratil syna při divoké jízdě s genakrem, kterému se předřelo lanko trapézu. Naštěstí jej vzápětí vylovil a s velkou ztrátou rozjížďku dokončili. Škoda posledního dne, kdy tato posádka při prvním průjezdu pobřežním příbojem zlomila spojovací tyč kormidel a přišla tak o účast ve dvou posledních rozjížďkách. Rozhodně se dá říci, že je zde u všech lodí ještě rezerva pro příště.

V sobotu pak nastala ta dlouho očekávaná událost. Briefing v osm hodin ráno na zaplněné pláži Paal 17, start vyhlášen na desátou hodinu. Jak už to v jachtingu ale často bývá, ani lísteček se nehne. Pobřežní příboj je ze včerejšího větru 4-5 Bft pěkně vysoký. Jako první se snaží překonat v téměř bezvětrném počasí Marstrom M20 posádky Xander Pols a Tjiddo Veenstra, kteří loni i předloni dokázali být v cíli závodu první. Dnes první ani druhý pokus nevychází. Dokonce ani třetí s genakrem od břehu ne a vlny jej nekompromisně vyhazují zpět na pláž.

Postupně se za příbojovou linií objevuje čím dál více katamaránů. Tři české posádky také dokončují přípravy na pláži a vrhají se do vln. Zvedá se jakýs takýs vánek, který by mohl trochu pomoci, i když fouká z moře kolmo na pláž. Mnoho jiných posádek váhá a nakonec zůstává na břehu, nechtějí riskovat zničení lodě.  Po chvíli příbojem úspěšně proplouvá a propádlovává Predator D. Křížka a M. Hájka a po něm Tornado M. Šedivce a M. Chodory. Predator s posádkou Ptašniků je dvakrát vrácen sérií větších vln, jedna z nich jim pak poškozuje závěs kormidla. Naštěstí stihnou provizorní opravu a na poslední pokus příboj překonávají těsně před startovním signálem.

Kilometr a půl dlouhá startovní čára. Proud a slabý vítr unášejí barevné hejno 550 katamaránů přes startovní čáru. Vítr je slabý, proud silný, lodě, které se pokouší jet proti proudu nad startovní čáru stojí pouze na místě. Závodní komise situaci řeší rychlým posunutím startovní čáry 5 minut před startovním signálem, který dává vojenská helikoptéra červeným kouřem a mohutná lodní siréna ze startovní lodě.

32. ročník závodu okolo Texelu začal. Přes to, že vítr později zesílí, půjde o nejpomalejší závod v historii. Průběh závodu přímo od David Křížka: „Start se vydařil posádce Šedivec/Chodora, kteří se brzo dostali na čistý vítr. Od startovní lodě vyjela posádka Ptašnik/Ptašnik a Křížek/Hájek odstartovali v horní třetině startovní čáry, tedy asi kilometr od pobřeží. Vítr byl velice slabý a nakonec převládl spíše u pobřeží. Nicméně Křížek/Hájek dokázali včas sjet za větrem a první průjezdný bod absolvovali na 12. místě. Po obeplutí severní části ostrova si ještě výrazně polepšili a dostali se na průběžné 4. místo. Tuto pozici bylo ale velice těžké udržet. Jednak pomalejší loď a také menší zkušenost v této náročné oblasti, kdy je celá řada pohyblivých mělčin a silných proudů, odsunula náš tým RODOP na konec první desítky. Křížek s Hájkem začali opět získávat cenné metry až na jihu ostrova. Zde vítr zesílil a šly nahoru přední genakrové plachty. V úzkém průplavu tlačil lodě silný proud a vlny stoupaly až do výšky 1,5m. Predator Křížek/Hájek se postupně propracoval na celkové 7. místo, které udržel až do cíle. Tým Šedivec/Chodora dojeli na 55. místě a Ptašnik/Ptašnik na 78. místě. Vítězství vybojovala britská posádka Sunnucks/Farren (Team VOLVO) na upravené lodi Marstrom 20″.

Pouze lodě Marstrom 20 dokázaly porazit naše nejlepší závodníky jedoucí na F20 Predator. Bez přehánění můžeme říct, že F20 Predator byl druhým nejrychlejším katamaranem na Texelu 2009 a zanechal za sebou katamarany jako například Eagle 20 Carbon, Exploder 20, Tornado, Nacra 20, všechny F18 a další! To je na premiéru fantastický úspěch.

video fotky

Výsledky: Texel 2009 Overall Gold and Silver Fleet
Texel 2009 Open Dutch Championship