sobota 23.1.2016

MS DN 2016, depo bJezero Glan je hodně velké, kéž bychom taky takové měli. Pouhých 20 minut z centra Norrköpingu. Místní jachtaři žijí v ráji. Souřadnice zadané v navigaci nás vedou až na led, asi 100 m od břehu je nakreslena rudá čára, za kterou už by auta neměla jezdit. Ne snad kvůli nebezpečí propadnutí, ale aby prostě nepřekážela jachtám. Led je uprostřed jezera silný 30 cm. Někde hladký, někde trochu hrbolatý, je to dobré.

Celá česká výprava strojí v poklidu lodě, dnes máme skoro celý den vyhrazen pro trénink. A že ho letos mnoho nebylo, a to pro všechny lední jachtaře, ať z jihu či severu Evropy. Bohužel větru dnes mnoho není, přesto odpoledne vyrážíme a zkoušíme to, ovšem marně. No nic, tak se svezeme až zítra v závodě. Předpověď slibuje pouze slabý vítr, z čehož nemám moc radost, v něm mi to moc nejde.

Dobrá tedy, sbalíme věci na ledu a jedeme se zaregistrovat do hlavní kanceláře závodu. Skládáme test z pravidel ledního jachtingu a pak se můžeme teprve zaregistrovat. Testem musí projít každý závodník. Probíhá přes internet. Není obtížný, ale je užitečný. Už v minulosti odhalil, že i někteří závodníci z předních míst mají mezery ve znalostech práva jízdy. Pravidla ledního jachtingu jsou totiž trochu jiná než pravidla jachtingu na vodě. Je to dáno velkou rychlostí, kterou se lední jachty pohybují a nutnými ohledy na bezpečnost závodníků.

MS DN 2016, Roman hymna bNa večerní slavnostní zahájení před radnicí dorazí někteří bez čepic. Nějak se roznesla informace, že zahájení bude uvnitř radnice. Vše se odbude venku před vysokou věží honosné norrköpingské radnice. Na ceremoniál české hymny vysíláme Romana Ročka, CZ 100, aby si to taky zkusil. Zahájení je pěkné, účastní se 15 zemí. Zima je lezavá a tak není divu, že u poslední hymny už dav trochu poskakuje, aby se zahřál a poté se vděčně vrhá na polévku, kterou letošní organizátor, Rakousko, připravilo. Pak jdeme ještě na večeři, na kutě a spát.

Uvidíme, co bude zítra…