úterý 26.1.2016

WORLD CHAMPIONSHIP ICE SAILING 2016

Ráno jsem zase mezi prvními na ledu. Není to jednoduché, je potřeba velmi brzy ráno vstát a začít pracovat. Zvláště když skupina A má dnešní ráno startovat jako první. Fouká jen málo a proto připravuji na ledě brusle do měkkého ledu, takzvané vingly, brusle z úhelníku. Pár minut před skipper meetingem si ale uvědomuju, že jsem v hotelu zapomněl samolepky na brusle. Každý smí použít jen omezený počet bruslí. Ty jsou označeny samolepkou, kterou dostaneme od pořadatele. Já na nové brusle ale nemám co nalepit. V panice, hodinu před startem, vyrážím zpátky do centra města, na semaforech se pokouším postupně si zout obě tretry. Jednou si mě vyfotil automatický měřič rychlosti. Taky se mi jednou sklopilo zpětné zrcátko, mám na něm přiděláno totiž ještě jedno přídavné kvůli širokému vleku. V rychlosti nad 160 km/hod se to levé připlácne na dveře…

Mezitím se nad jezerem zvedl vítr a kluci postupně odjeli na start. Vytáhli mi na stěžeň alespoň plachtu, čímž mi dost pomohli. Vítr je už teď natolik silný, že brusle „vingly“ nejsou absolutně k použití a nasazuji brusle ze včera, které už samolepku mají. Nemusel jsem tedy vůbec nikam jezdit.

Na start přijiždím s minimální rezervou, Martina (CZ92) nemůžu najít, není tedy možné porovnat rychlost našich jachet a doladit trim. Zkouším to tedy sám, v posledních minutách před startem. Zdá se mi to hrozně měkké. Jsem nerozhodný a nechce se mi to měnit. Vlastně to ani nejde, není čas ověřit změnu. Jdu na start.

WORLD CHAMPIONSHIP ICE SAILING 2016

V prvním kole jedu trochu váhavě, stěžeň je opravdu dost měkce nastaven, hrozně se prohýbá a utíká do strany. Když mě předjede Martin (CZ 92) začnu trochu víc odpadat do rychlosti. Zdá se, že to funguje. Stěžeň a plachta se sice šíleně deformuje, ale začínám jednoho po druhém předjíždět své soupeře. Martina nikde nevidím. Dojíždím do cíle a kluci mi hlásí, že jsem 15. a že jsem předjel i Karola Jablonského (P 36) – to bych se ani ve snu nenadál. Bohužel Martin dostal smyk, utrhl kování nosníku a jel do depa pro novou loď.

Startují další rozjížďky, kde válčí naši kluci. Já vidím maximálně dvě jejich kola a pak musím vždycky na start, takže nemám představu o jejich konečných výsledcích. Navíc Martin Vacula se pořád neobjevuje , což mi dělá starosti. Taky pořád strašně váhám, jestli nemám přitvrdit postavení stěžně. Nechávám vše jak je. Když to jelo předtím… Vítr však zesiluje na slušných 8 metrů, v nárazech až 12. Objevují se první karamboly a kolize. Vše naštěstí končí jen rozbitým materiálem. Jdu do další rozjížďky. Start dobrý, stoupačku pak rozhulákám, loď poskakuje jako blázen. Vidím ale, že stěžeň nejspíš praskne. Navíc to nejede tak rychle jako předtím, ostatní mi zřetelně ujíždějí. Dělám co můžu. Při odpadávání na horní bójce dokonce silně povoluji otěž, stěžeň je tak ohnutý, že jsem to ještě nikdy neviděl. Očekávám, že praskne. Ale já chci přece dojet. Je to prototypový stěžeň, který je vyroben ze zcela jiného než standardního uhlíkového vlákna. S jeho testováním jsme začali loni a už jsme jeden zlomili. Potřebuji trochu pevnější verzi, ale pro nával zakázek jsme to nestihli. Dojíždím na 22. místě. To je přece pořád super. Pro příští rozjížďku ale změním nastavení, jinak mi ty deformace přivodí infarkt. Těžký je život testovacího jezdce :-).

WORLD CHAMPIONSHIP ICE SAILING 2016Martin se mezitím vrací a společně nastupujeme na dnešní třetí rozjížďku skupiny A. Ostatní kluci si vedou dobře, ale zase vidím je dvě jejich kola a pak se musím starat o sebe. Hned po startu cítím, že je to zase ono. Loď je živá, stěžeň se ohýbá mnohem „elegantněji“ a loď jede dobře. V prvním kole na horní bójce odpadám. Martin těsně přede mnou. Rychlost je ukrutná, nejvyšší tady zatím na MS. Vzápětí dostávám smyk, který se mi ale podaří vyrovnat. Hned nato ale těsně přede mnou jde do smyku Martin. Nejprve nalevo a hned pak na druhou stranu a pak jde do hodin. Minu ho tak o 5 metrů. Šmarjá to tak nejde, musíme trochu opatrněji. Ve druhém i třetím zaďáku už nejedu naplno, mám strach, že se roztočím a nedokončím to. Nakonec ani okolo mne se nic moc neděje, nikdo mě nedojíždí a já zase nikoho nepředjíždím. V cíli jsem na 16. místě. To je snad sen. Neskutečný den. Martin závod nedojel, má poničené ostří brusle a musí znovu do přístavu pro nové. Dojet závod by bylo nebezpečné.

MS DN 2016, Václav karambol bKarambol zažil i Václav Hendrych (CZ 123), na horní bójce mu praskla tyč řízení a měl štěstí, že vyvázl bez škrábanců. Ostatní kluci si nevedou vůbec špatně, Roman Roček (CZ 100) stabilně těsně za první desítkou ve skupině B, Libor Vacula (CZ 97) v popředí skupiny C a ke konci se tam prodírá i Josef Mareček (CZ 101).  Vojta Komárek (CZ 113) se drží stabilně v první půli skupiny C a Jarda Týle (CZ 121) mu dupe na paty.

A je tu poslední, sedmá rozjížďka  MS 2016. Hned po startu mi to nějak nejede. Snad je to tím, že vítr trochu zeslábnul. Už nedosahuju takové rychlosti a se smyky nemám žádné problémy. Mám pocit, že i do ledu se najednou bořím hlouběji. Hlavně mě ale předjíždějí ti, které jsem dnes doposud zajížděl. Na daný vítr už mám asi moc málo prohnutý stěžeň. Snažím se co můžu, dojíždím na 25. místě. Zato Martinovi Vaculovi se konečně podařilo dokončit rozjížďku a je z toho senzační 14. místo.

Byl to úžasný den, úžasné mistrovství, nejlepší výsledek, jaký jsem si mohl přát. Dnes jsem měl opravdu dobrý den. A měl ho jistě i Karol Jablonski (P 36), který opět, už podesáté, vyhrál celkově. Nepovedlo se mu vyhrát sice žádnou rozjížďku a o vítězi rozhodla až dramatická poslední rozjížďka, ve které Karol prokázal nejlepší přehled, nervy a cit pro vítr.

Já jsem skončil celkově na 25. místě, víc jsem si nemohl přát. Popravdě řečeno, nejsem v tomto sportu tak dlouho jako ostatní a tím pádem nejsem zas tak dobrý jachtař. Mám ale stěžeň Compotech a ten jede sám :-).

Lední jachting je neuvěřitelně ošemetný sport. Díky proměnlivým podmínkám na ledě se favorité často stanou outsidery a naopak. Zítra nám začíná zcela nový závod. Mistrovství Evropy 2016. Uvidíme, co bude…

Celkové výsledky české výpravy na MS 2016

Skupina A (53 lodí)

25. Vladislav Ptašnik CZ 112, (38), 38, 28, 15, 22, 16, 25, 142 b.
46. Martin Vacula CZ 92, 30, 29, 47, (54/DNF), 54/DNF, 54/DNF, 14, 226 b.

Skupina B (52 lodí)

20. Roman Roček CZ 100, 33, (49), 21, 11, 12, 22, 112 b.
35. Václav Hendrych, CZ 123, 21, 39, 34, 24, 15, (53/DNF), (53/DNF), 186 b.

Skupina C (55 lodí)

4. Libor Vacula CZ 97, 7, 1, 9, 4, 2, (10), 23 b.
8. Josef Mareček CZ 101, (25), 9, 15, 17, 9, 4, 54 b.
20. Vojtech Komarek CZ 113, 21, (25), 24, 21, 16, 20, 102 b.
38. Jaroslav Týle CZ 121, 41, 34, 37, (56/DNF), 31, 27, 170 b.

 

Celkové výsledky MS DN 2016