MS DN 2016, startovni cara bDnes nás čeká kvalifikace. Jen pro ujasnění: Celé startovní pole čítá 160 závodníků a je rozděleno do tří skupin. Nejprve bude startovat skupina C (bronzová) a z ní se nejlepších 12 závodníků kvalifikuje do skupiny B (stříbrné). Poté bude závodit skupina B a z ní se opět nejlepších 12 závodníků posune do skupiny A (zlaté).

Česká výprava je letos historicky nejpočetnější. Ještě nikdy český lední jachting nevyslal na mistrovství světa a Evropy 8 závodníků! A kdo to tedy je? Martin Vacula (CZ 92), Libor Vacula (CZ 97), Josef Mareček (CZ 101) , Válav Hendrych (CZ 123), Jaroslav Týle (CZ 121) zastupují starosplavskou baštu lední jachtingu od Máchova jezera. Roman Roček (CZ 100) z neratovického oddílu, Vojtěch Komárek (CZ 113) a Vladislav Ptašnik (CZ 112) pak reprezentují jihočeský respektive západočeský lední jachting. Výpravu doplňuje Pavlína Soukupová v roli oficiální fotografky MS a ME. S jejím svolením je použiju i já. Jsou tak dobré a charakteristické, že je jasně rozeznáte i kdyby na nich nebylo její logo PAYA.

Martin Vacula si díky výkonům v předchozím roce vybojoval účast v A skupině, bude tedy startovat přímo mezi nejlepšími 50 ledními jachtaři světa. Já, tedy Vladislav Ptašnik, nastoupím ve skupině B. Ostatní členové naší výpravy pak ve skupině C.

Již brzy ráno na ledu chystáme vše potřebné. Na ledu jezera Glan se však stále povaluje mlha a několik hodin se nehodlá zvednout. Konečně se zvedá mírný vítr a odnáší s sebou i mlhu. Na start se chystá skupina C. Na startovní čáře stojí 67 lodí! Měří přes 600 metrů. Je to impozantní pohled a dobrý pocit, protože je mezi nimi 6 českých závodníků. Startovní prapor prudce klesne a startovní pole vyráží vpřed. Charakteristický zvuk hrotů tenkých atletických treter zarývajících se do ledu, jekot a povyk povzbuzujích, železniční hluk zrychlujících ledních jachet. To vše nenechá žádného přihlížejícího chladného a mně naplno dochází, že mistrovství světa 2016 právě začalo.

Stojím s Martinem Vaculou na startovní čáře a čekáme, až se k nám závodníci více přiblíží od horní bójky. Ta je 1.6 km daleko. Dohadujeme se, kdo bude na první pozici. Nejspíš Bernd Zeiger (G 107), bývalý mistr Evropy. Měl několikaletou pauzu, ale začal zase závodit. Už se někdo blíží, zdálky zatím jen vidíme siluetu. Pak ale, dříve než číslo na plachtě, lze rozeznat charakteristickou samolepku na stěžni Compotech, ano, je to Václav Hendrych (CZ123)! Spustíme s Martinem strašný řev, okolo se všichni smějí a ukazují palce nahoru. Vencův náskok je velký. Navíc Roman Roček (CZ 100) jede na 16. pozici a je v kontaktu s postupující dvanáctkou. Ve druhém kole Venca pořád první, i když s trochu menším náskokem. Roman vylepšil na 14. pozici.

Víc jsem neviděl, protože jsem propadl panice a chci vyzkoušet ve zbytku času ještě jedny brusle. Martin – že dokouká závod a přijde je se mnou projet, abych měl srovnání. Já zatím montuji jiné brusle. Od rána mám pocit, že mi to moc rychle nejede. Pak přibíhá Martin s dobrou zprávou, Venca rozjížďku vyhrál a Roman se do dvanáctky nakonec taky propacoval. Začátek tedy dobrý. Jedeme s Martinem vyzkoušet moje brusle. Je to ale ještě horší. Sundavám je zpátky a pak už jen rychle na startovní čáru. Mám pozici číslo 14, to není špatné. I vítr přibral trochu na rychlosti a to mi vyhovuje. Na startu jsem kupodivu klidný, pokud se to nepovede, bude se dobře závodit i v „béčku“.

MS DN 2016, CZ 112 bA pak už mávnutí startovního praporu. Rozběh dobrý, ten hokej nesmím přestat hrát. Naskakuju do lodě, odpadám, zrychluji okolo lodě pode mnou a předjíždím ji, je to dobré. Na horní bójku dojíždím na 6. pozici a na dolní je to stejné. Ve druhém kole mě ale předjíždí 3 nebo 4 závodníci. To už dobré není. Snažím se jet co nejrychleji, naše skupinka na čele je ale kompaktní, ostatní lodě jsou velmi blízko a velmi rychlé. Někoho předjíždím a pak zase někdo mne. Ztrácím úplně pojem o pořadí. V posledním třetím kole se jen snažím o co nejrychlejší jízdu na zadní vítr. Hlavně aby mě už nikdo nepředjel. Po průjezdu cílem absolutně nevím, na kterém jsem vlastně místě. Zajíždím tedy do našeho depa. Tam na mě kluci volají, že jsem na 10. místě a musím okamžitě na kontrolu lodě, jinak mě vyloučí.

MS DN 2016, mereni bVšichni postupující jsou kontrolování měřičem třídy a nesmí se po dojezdu nikde zastavit. Takže rychle ke kontrole. Přísný polský rozhodčí Zbyšek kontroluje mou loď jako poslední. Dech se mi tají, když přeměřuje moje brusle. Kolikrát už diskvalifikoval sebelepší závodníky, pokud měli něco v nepořádku. Nakonec i naši, Martin Vacula nebo Václav Hendrych by mohli vyprávět… Ale vše je v pořádku, padá mi balvan ze srdce a pak už se jen směju. Postoupil jsem do skupiny A, mezi 50 nejlepších ledních jachtařů světa! Splnil se mi sen.

První závodní den pokračuje dál, ve všech skupinách se podaří odjet 3 rozjížďky. Já mám první dvě trochu horší než Martin a pak jednu lepší. Je mi to ale tak nějak jedno, bral bych i poslední místo v této těžké skupině. Ostatním klukům se daří, myslím, slušně nebo přiměřeně. Libor Vacula vyhrává druhou rozjížďku skupiny C, Roman Roček se držel na 10. místě ve skupině B když mu prasknul boční vant. Výsledky našeho týmu z prvního dne nakonec vůbec nejsou špatné:

Skupina A (53 lodí)

      35. Vladislav Ptašnik CZ 112, 38, 38, 28, 104 b.
      36. Martin Vacula CZ 92, 30, 29, 47, 106 b.

Skupina B (52 lodí)

     32. Roman Roček CZ 100, 33, 50, 21, 33 b.

Skupina C (55 lodí)

     3. Libor Vacula CZ 97, 7, 1, 9, 17 b.
      11. Josef Mareček CZ 101, 25, 9, 15, 49 b.
      23. Vojtech Komarek CZ 113, 21, 25, 24, 70 b.
      39. Jaroslav Týle CZ 121, 41, 34, 37, 112 b.

Celkové výsledky po 3 rozjížďkách

Takže zatím dobrý. Uvidíme, co bude zítra…