6. března 2014

Skipper meeting u mé lodi.Dnes jsme celou cestu na startovní čáru museli naše lodě strkat. Vůbec nefoukalo! Led po ránu tvrdý a hladký, takže to šlo poměrně snadno. Svítilo slunce, v dáli jsme viděli lesknoucí se volnou haldinu baltského moře. Dnes je na pořadu mistrovství Evropy. Tto znamená, že znovu pojedeme ve všech skupinách kvalifikace, kdy top 12 závodníků může postoupit do vyšší skupiny.

Závodit se začalo až okolo 13 hodiny, kdy se zvedl slabý vítr. Mně bylo jasné, že v tomhle nemám šanci. Zkoušel jsme všechny možné brusle, dokonce i „vingly“ na břečku. Nejely špatně, později ale led změknul a vyráběly hodně tření. Nikomu z nás se nepodařilo postoupit do vyšší skupiny. Ani náhodou. Já měl dobré starty, to vydrželo zpravidla k první bójce, kdy se pohybuju okolo 10. místa a pak se prostě pořád jen propadám dolů. Dal jsem 21. a 25. místo. Ni moc. Byl jsem ale v pohodě. Martinovi to jelo, má hlubokou plachtu, která mu dobře jede a na brusle si taky nestěžuje. Zajel 13. a 11. místo.

Roman ve skupině C dal 38. a 22. místo. Jestli mu tendence vydrží, nebude to tak špatné. Vojtovi se podařilo 26. a 42. místo. Ten druhý výsledek velmi těžce nesl. Před svým druhým závodem posunul patku stěžně dopředu a zapomněl zkrátit přední vant, takže měl příliš zakloněný stěžeň. Po dojezdu to chvíli vypadalo, že jachtu rozštípe. Situace byla vážná, musel jsem něco udělat. Zeptal jsem se ho: „Vojto, máš hlad?“ Když poté padla i správná odpověď, věděl jsem, že už je v pohodě.

CZ 92, MartinPoté rozhodčí závod ukončili. Škoda. V sílícím větru bychom určitě ještě jednu skupinu B stihli. Tak snad zítra. Předpověď je dobrá. V noci má mrznout, bude tvrdý led a foukat má okolo 7 m/s. No konečně něco. Pokud se podaří skupině A odjet zítra 4 rozjížďky, ME bude završeno a pojede se domů.

No, uvidíme, co bude zítra.

výsledky po prvním dnu ME zde.

Výsledky české výpravy po prvním dnu ME
Skupina B
Martin Vacula, CZ 92, 9. místo (13., 11.)
Vladislav Ptašnik, CZ 112, 21. místo (21., 25)

Skupina C
Roman Roček, CZ 100, 35. místo (38., 22)
Vojta Komárek, CZ 113, 40. místo (26., 42.)