4. března 2014

„V 10:00 na startovní čáře, na nikoho nebudeme čekat.“ Přesně tak to pronesl Stan Macur na skipper meetingu dnes ráno v haapsalském přístavu. Bez prodlení vyrážíme s našimi naloženými loděmi. Na programu je znovu opakovaná kvalifikace skupiny C. Vítr je 2-3 m/s, na ledu pouze kaluže vody a občas plocha s měknoucí krustou, pozůstatek po sněhu. V noci mrzlo, ale teď je nad nulou.

Vojta na startuVojtu s Romanem jsem na startu viděl pouze jedním okem, protože jsme testovali brusle pro naši rozjížďku. Martinovi to nějak nejede. Zdá se mi, že jsem o dost rychlejší, ale třeba oproti Philippovi Hribarovi nebo Lukáši Zakrzewskému žádná sláva. Nakonec vybírám chirurgickou ocel a ještě ji uměle ztupím. Led je totiž měkký a brzdí.

Kluci ve skupině C mezitím končí svou rozjížďku. Mezi top 12 se nedostali, Vojta byl 28. a Roman na 35. místě. Vítr dále slábne a většina závodníků naší skupiny mění plachtu na extra hlubokou. Moc se mi do toho nechce, protože jsem s ní nikdy moc dobře nezajel. Není však už čas na testování, a tak i my s Martinem natáhneme extra hluboké. Vítr sotva 2 m/s, to je pro mne špatné. Třeba nedojedeme v limitu a závod zruší. 

Za malou chvíli už stojíme na startu a vyrážíme. U mne to vypadalo dobře jen do prvního obratu. Starty ve slabém větru mi jdou. Ovšem po prvním obratu moji sousedé na rozdíl ode mne nezpomalují a ujedou mi. Zkouším všechno možné, ale vidím, že to prostě nejde. Dvakrát vystupuji z lodě a roztláčím. Postupně se propadám dozadu a do cíle dojíždím na 56. místě naší 68 členné skupiny. Protože top 12 se přesouvá do A, počítá se mi 44. místo. Propadák. Horší ale je, co vidím po dojezdu do depa. Martin tam už stojí nad svou rozlámanou lodí. V prvním kole na návětrné bójce měl kolizi se švýcarským závodníkem Z-50.
CZ 92 rozbitá loďPříď Martinovi lodě je napadrť. Švýcarova loď jen jedno ohnuté kování. Naštěstí se nikomu nic nestalo, ale pro Martina dnešní závod končí. Máme tady náhradní loď, ale nestačí se už připravit. Martin tlačí nepojízdnou loď do přístavu a já jdu na další závod. Skupina A před námi měla pěkný vítr, a tak se těším, že to bude lepší. Vyrážím, start zase dobrý, občas mi trochu při jízdě podklouznou brusle. Vzal jsem si měkčí ocel s kulatější korunou. Vidím, že se mi stěžeň prohýbá trochu moc do strany a tak z plachty nedostanu maximum. Držím se někde v první polovině. V cíli u výsledkové tabule pak vidím, že jsem skončil na 14. místě. To celkem jde.

Roman s Vojtou jdou do dalšího závodu. Tentokrát sleduji jejich první dvě kola, pak se musím sám připravit. Roman jezdí spíše vzadu, Vojta projíždí v prvním kole na 28. místě. Jako by si ho předplatil. V dalším kole ho vidím na 32. pozici. Těsně se ale drží skupiny závodníků, která předjela. Pak běžím pro svou loď a ještě měním plochou plachtu za střední, protože vítr slábne. Později mi Vojta vypráví, že v třetím kole se svezl na poryvu a předjel 10 lodí. Skončil na 22. místě a Roman na 44. místě. Roman jel s plochou plachtou, protože před jejich rozjížďkou pěkně foukalo, těsně před ní však vítr ulehl a už „nevstal“, takže Roman byl ztracen.

PauzaVítr je dnes velmi proměnlivý, přichází z různých úhlů, je to nevyzpytatelné. Nepravidelný vítr také pořádně zamíchal pořadím ve skupině A, kde na předních pozicích vidíme občas nezvyklá čísla plachet.

No a je tu další závod mojí skupiny B. Znovu dobrý start nejlepší na mém křídle. Po prvním obratu jde přede mne polský závodník P-402. Zdá se, že na horní bójku dojedeme oba jako první. Ale ouha, dostáváme se do větrné díry, zleva se přižene balík lodí na bóji před nás. P-402 se rozjede o hodně dřív než já. Nakonec rozjížďku i vyhraje. Já se snažím dojet skupinu před sebou, ale mám pocit, že se jen propadám. Vítr slábne a slábne, takže se ničemu nedivím. Po dojetí do cíle nevím, kolikátý jsem a jsem naštvaný. Kluci ale hlásí, že to nebylo tak špatné. Slunce brzy zapadne a rozhodčí závod ukončují. Výsledky neuveřejňují. Balíme, jedeme a tlačíme do přístavu. Večer na internetu vidím, že i v třetím závodě jsem byl 14. No to není zas tak špatné. Takže po prvním dnu jsou výsledky české skupiny následující:

Skupina B
Vladislav Ptašnik, CZ 112, 21. místo (44., 14., 14.)
Martin Vacula, CZ 92, 56. místo (DNF, DNF, DNF)

Skupina C
Vojta Komárek, CZ 113, 25. místo (28., 22)
Roman Roček, CZ 100, 43. místo (35., 44.)

kompletní výsledky zde.

No, uvidíme, co bude zítra.