Pátek 28.2.2014

Ráno v 9 hodin mě probouzí telefon. Volá Roman Roček. Právě dorazili s Martinem po 23 hodinách jízdy na pobřeží Baltského moře do přístavního města Haapsalu. My jsme přijeli chvíli po půlnoci po 24 hodinách jízdy a prospali jsme se v lovecké chatě Käbi Külalistemaja poblíž Haapsalu. Chata se stane naším útočištěm pro nastávající MS a ME DN 2014. Místo v Polsku jsme Estonsku.

Český tým ja na místě, Haapsalu
Před polednem jsme již všichni na mořském ledu a strojíme lodě pro první trénink. Trvá nám déle než jindy, například já vyměnuji závěs stěhů, Vojta instaluje nový nosník , Roman seřizuje souběhy bruslí, snad jen Martin má vše pohromadě. Všichni jsme trochu zpomalení po předcházející náročné cestě. Led je silný 35 cm +. To plus je tam proto, že Attila Pataki, který měří led, vlastně ani neví, jak je silný. Jeho vrták je dlouhý jen 35 cm a dál nemohl pokračovat. Víc to neřešíme, takový led unese snadno i tank. Na ledu není žádný sníh a přesto, že bude celý den nad nulou, se na ledě ani neobjeví voda.

Vyrážíme z přístavu a jedeme na tréninkovou trať. Já a Martin jsme si vzali pouze ploché plachty, což byla, jak se později ukázalo, menší chyba.

Trénujeme a testujeme brusle a nastavení. Přesně jak se to má dělat. Nejprve si řekneme, co kdo má, pak změní jeden pouze něco a ověřujeme rychlost. Pak uděláme další změnu a tak pořád dokolečka. Lední jachta je mystérium. Malá změna může mít velké důsledky. Ale která změna a jaké důsledky…?

Fouká slabší vítr, okolo 3 m/s, v nárazech pak někdy i 5 m/s. Vojta s Romanem jezdí za námi v těsném závěsu. Zvláště Vojta si libuje, protože několikrát předjede mne i Martina. Jeho nový nosník, zdá se, funguje dobře. Roman s Martinem končí dříve, musejí ještě dospat noční jízdu. My s Vojtou nakonec taky balíme a skoro za tmy dojíždíme do přístavu. Zítra budeme znovu trénovat a navíc nás čeká slavnostní zahájení.

Uvidíme, co bude zítra.