Modrá stuha Hnačova 2009

27.7.2009 Modrá stuha Hnačova

Vladislav Ptašnik

Obvyklý průběh Modré stuhy Hnačova byl letos „narušen“ účastí tří katamaránů. Přijeli dva Predatoři z CompoTech týmu a plzeňské Tornádo Martina Šedivce. Díky rozumnému rozhodnutí hlavního rozhodčího jeli katamarány své rozjížďky na střídačku s ostatními lodními třídami, tedy Finny a Evropami. Zvláště v sobotu to stálo za to díky poměrně silnému větru, který v nárazech dosahoval až 12m/s.

Hnačovský rybník je znám svou turbulencí. První rozjížďka katamaránů málem vyústila ve fiasko, ještě že byla zrušena. Pět minut před startem začalo pořádně foukat a na vlnách se objevily hřebínky. Predator kormidlovaný Mírou Špedlem se nedostavil na start, protože v silném větru nedokázal odpadnout a zůstal nad startovní čarou. Druhý Predator kormidlovaný V. Ptašnikem odstartoval přesně, ale vrátil se na start poté, co viděl, že Martin Šedivec se svým Tornádem o minutu zaspal. O chvíli později však na tomto Predatoru vylétlo jedno z kormidel a musel ke břehu. Mezitím se však Tornádo Martina s Martinou převrhlo a tak se šlo zachraňovat.

Nepovedený vstup však poté vynahradily ostatní rozjížďky a v čerstvém větru se závodilo ostošest. Rovněž finaři a evropáři si užili svoje. Na katamaránech bez ztrát na materiálu, zato na jednotrupých plachetnicích to úplně zadarmo nebylo: o převržení nebyla nouze, roztrhlo se pár plachet, jeden zlomený stěžeň a jedna poničená paluba na dalším Finnu hovoří dostatečně jasně.

Výsledky zde
Fotogalerie
Video
Článek v Sedmičce MF