Pátek 29.1.2016

ME DN 2016, briefing a

Dnes konečně fouká jen rozumný vítr, Henny a Dan nás na briefingu ženou na závodní trať. Zítra už předpověď není dobrá, bude vichřice. Jestli se podaří odjet mistrovství Evropy, bude to jedině dnes. Startovní pole notně prořídlo, jedna třetina závodníků nevydržela dvoudenní čekání. Odjeli i Roman Roček (CZ 100) a Vojtěch Komárek (CZ 113) a zůstalo nás tedy 6 závodníků z Čech. Startovní listina je rozdělena pouze do dvou skupin. Ve skupině A je z našich Martin Vacula (CZ 92) a my všichni ostatní čeští závodnící jsme ve skupině B. Za chvíli nastupujeme do kvalifikační rozjížďky a 12 nejlepších může postoupit do skupiny A.

Já startuju z 29. pozice. Hned po startu ujíždím nejbližším soupeřům okolo. Po chvíli vidím, že na pravém křídle jsem úplně první. Co ale nevidím, je horní bójka. Stále ji hledám a nic. Jsem notně nervózní, nevím, jestli už jsem nepřejel. Tak otočím a uvidíme. Bohužel jsem otočil moc brzy a mí soupeři ne. Musím před bójkou udělat ještě jeden obrat navíc a ztrácím první místo. Jsem asi na sedmém místě. Na zaďák dostávám dvojitý smyk. Naštěstí loď pokračuje, nezastaví zcela a můžu pokračovat. Na druhou stoupačku to zase rozjedu. A moje loď je ukrutně rychlá, dostávám se opět do vedení. Znovu nemůžu najít bójku a nevím, kdy provést obrat. Najednou vjedu do pole roztříštěného zmrzlého ledu. Je zde strašně hrbolatý povrch. Jsem už mimo trať, tady jsem vůbec neměl být. Otáčím pryč, musím projet dalších 200 m. Nemohu v tom jet naplno a znovu ztrácím, na horní boji jsem na 6. pozici. Po zbytek rozjížďky vyrábím ještě několik chyb, vůbec mi to nejde, ale loď mám rychlou. V posledním kole předjedu 3 soupeře a dojíždím na celkově 3. místě. Postupuji do A. Václav Hendrych (CZ 123) a Josef Mareček (CZ 101) dojeli na 13. a 14. místě a dostali se tak na první nepostupová místa. Smůla. Ve skupině B se jim však tato jízda bude počítat jako 1. respektive 2. místo.

Hned po kontrole měřičem pokračuji další rozjížďkou ve skupině A. Stojím vedle Rona Sherryho (US 44). Přejeme si vzájemně hodně štěstí. Samotný start mi vyšel dobře, Znovu ujíždím soupeřům okolo, ne však Ronovi. Ten otáčí poměrně brzy což chci i já a taky obracím. Na rozdíl od Rona jsem nestihnul přejet před přídí skupině jachtařů za mnou a musím je všechny podjet. To je velká ztráta a výhoda ze startu je pryč. Dělám další chyby, podobně jako v kvalifikační jízdě a tady ve skupině A je to hned strašně znát. Jedu na konci skupiny okolo 40. místa.Ve třetím kole, do cíle už jen asi 400 m, do mne najel Gatis Graumdus (O 10). Přerazil mi tyč řízení, přední brusle se otočila o 180 stupňů a nekontrolovaně jedu na zadobok s ráhnem na levoboku. Marně řídím kormidelní pákou, loď jede pořád jedním směrem. Cíl míjím asi o 100 m. Snažím se brzdit hroty na tretrách, ale nemá to žádný účinek. Mám vyskočit? Co loď? Rozbije se na břehu. Nakonec zatahuji otěž a zmenšuji tak plochu plachty a zadoboční vítr už nemá takový efekt. Pak zaberou i hroty treter a podaří se mi loď zcela zastavit.

Mám strašný vztek na Gatise a nejvíc ze všeho mi vadí, že mám po závodech. Gatis se mi omlouvá, že mne neviděl. Chci proti němu protestovat, ale po chvíli si to rozmyslím. Sám jsem nedávno byl v jeho roli při závodě v Polsku, kde jsem zase já přehlédl Dareka Kardase (P 13). Pak mě napadá, že bych mohl použít náhradní loď Matahari. Zkusil jsem to, jednu rozjížďku jsem nestihnul, protože jsem jel na břeh pro náhradní trup. Bohužel není to identická loď a nepodařilo se mi ji hned vytrimovat. V další rozjížďce, do které jsem nastoupil jsem dojel zcela poslední a to skoro o kolo za všemi ostatními. Má rychlost byla pryč, V poslední rozjížďce jsem loď změkčil zase příliš a bylo to obdobně špatné. No, dnešek byl pro mne hořký a musím to nějak překonat. Martin Vacula (CZ 92) si naštěstí počínal dobře, takže alespoň jeden z nás se ve skupině blýsknul. Martin skončil celkově na 19. místě. 

Kluci ve skupině B závodili dobře. Bohužel kromě Libora Vaculy (CZ 97), který v první kvalifikační jízdě vypadnul z lodě na dolní bójce, dojel po ledě až ke startovní čáře a jeho loď se dostala dokonce až za ni.

Výsledky ME 2016

Skupina  A – 54 lodí

  1. US-44 – R. Sherry – 1,3,3,2 – 9b
  2. P-114 – M. Burczynski – 6,2,7,1 – 16b
  3. O-31 – M. Alvikis – 4,8,6,3 – 21b

    19. CZ-92 – M. Vacula – 27,21,19,14 – 81b
    51. CZ-112 – V. Ptašnik – 50,DNF,49,43 – 197b

Skupina  B – 52 lodí
      5. CZ-101 – J. Mareček – 1,11,15 – 27b
    11. CZ-123 – V. Hendrych – 2,16,19 – 37b
    30. CZ-121 – J. Týle – 28,33,32 – 93b
    42. CZ-97 – L. Vacula – 38,DNF,DNF – 140b

Naše osmičlenná česká výprava si vedla na MS a ME velmi dobře, ještě nikdy jsme nebyli tak úspěšní ve všech skupinách. Kéž by nám to vydrželo.

Uvidíme, co bude příště…