středa 27.1.2016, mistrovství Evropy

ME DN 2016, moc fouka bNa ledě je nás po rozbřesku zatím jen několik. Richard P 134 a několik Dánů. Richard je velmi sympatický, zkušený a dlouhodobý  polský lední jachtař, závodí na čele skupiny C  a ráno se potkáváme u snídaně. Už nám dal pár dobrých tipů na broušení bruslí. Zkoumám led. Je na něm trochu více vody než včera, má pořád okolo 30 cm, je průhledný a nejsou v něm skoro žádné bubliny vzduchu. A to už je třetí den teplo i v noci, okolo 5-7 stupňů. Led je omývaný a ohlazovaný vodou, kterou po ní žene vítr. Je neuvěřitelně kluzký a bez treter nebo nesmeků se po něm nedá chodit. Vítr je ale ukrutně silný a na závodění to není.

Celkem trpělivě a v pohodě čekáme, zda se počasí umoudří. Dneska už jsem v pohodě i já. Přestože včera byl můj nejlepší jachtařský den, pěkně jsem se večer naštval na kluky z Mácháče. Domluvili jsme se, že budeme s Martinem Vaculou brousit brusle na jejich pokoji na mé brusce ještě před večerním vyhlášení výsledků. Za půl hodiny klepu u nich na dveře a oni nikde. Moje bruska uvnitř. Do vyhlášení už jen hodina času. Po vyhlášení to sotva půjde, budeme strašně unavení a nikomu se do toho nebude chtít. Banda jedna. Martina zachránilo pouze to, že moje brusle večer sám provinile nabrousil :-).

MS DN 2016. Venca po karambolu bVáclav Hendrych (CZ 123) pomalu dostrojuje Martinovu opravenou loď „Mimoň“. Tu svou po včerejším karambolu nemůže použít, je to na větší opravu doma. Na fotkách Pavlíny Soukupové ta situace nevypadá moc dobře. A Pavlína projevila velkou pohotovost, fotila totiž původně úplně někoho jiného. Najednou jí do záběru vlítnul Vašek se svou jachtou. Asi jako když se fotí skupinka turistů na Karlově mostě a vy vlezete do záběru. Moc zdvořilé to nebylo, ale všichni jsme rádi, že to odnesla jen loď.

Po ledě se před přístavem prohání jachta Z 50 s malou bouřkovou plachtou. Má ukrutnou rychlost, a to na ní sedí dva borci. Ten, který je tam navíc sedí před stěžněm zády do směru jízdy a v ruce má kameru a natáčí kolegu v kokpitu. Nic se jim nestane a záběry uloví. Jistě budou stát za to.

Ještě několikrát se sejdeme na dalších poradách, ale počasí se nelepší a nakonec je závodění pro dnešní den zrušeno. Komise naměřila na jezeře vítr 8-12 m/s, v nárazech 18 m/s. V okruhu 500 km není situace lepší, ba naopak, všude velmi silný vítr. Předpověď na další den udává ještě silnější vítr.

No, uvidíme, co bude zítra…