Konečně se utrhnu z práce a začínáme s Vojtou Komárkem v Compotechu v Sušice balit lodě. Je plus 14 stupňů. Malé hromádky sněhu okolo připomínají, že ještě nedávno byla zima. Nechce se věřit, že se ještě může konat nějaké mistrovství Evropy v ledním jachtinku. Letos proběhne od 10.3. do 14.3. 2013. Původní zemí konání mělo být Finsko. Tam již ale 14 dní leží spousta sněhu. Ve Finsku to prostě nebude. Komodor Joerg Bohn je teď ve Švédsku a sonduje ledové plochy tam. Vicekomodor Attila Pataki pak kontroluje jezera na lince Maďarsko, Polsko, Litva, Estonsko. Jeho klan Attilů jsme potkali minulý víkend na závodech v Nieporetu u Varšavy. Attila otec, Attila syn a Attila dědeček. Bylo zvláštní je pozorovat a zkoumat, jak různě se čas projevil v těch třech tvářích.

Ve hře o ME bylo donedávna i Estonsko. Dnes při balení je výběr zúžen na Litvu, Polsko a Švédsko. Nijak nás to nevyvádí z míry a v klidu balíme. Rádi bychom měli pár volných dní předem pro trénink. Zatím míříme pouze kousek na sever, do Starých Splavů. Tam vyzvedneme třetího člena české výpravy a uvidíme, kam dál.

Letos je český tým poloviční co do počtu členů. Původní místo konání mnohé odradilo a není divu. Finsko je poměrně drahé a je to daleko. Letošního mistrovství Evropy se tedy zúčastní Libor Vacula – CZ 97,  Vojta Komárek – CZ 113 a já, Vladislav Ptašnik – CZ 112. Budeme se snažit i za ostatní.

Po příjezdu do Starých Splavů zajedeme nejprve k Máchovu jezeru. Nad zátokou se tajemně povaluje mlha. Led je místy ještě dost silný, unese mne. Zkouším to jen u břehu, letošní koupel i s jachtou v Máchově jezeře mne dostatečně zchladila. Ještě chvíli si vychutnáváme atmosféru jezera, hledíme na sever a z mlhy se snažíme vyčíst, kam se asi vydáme. Doleva (Švédsko)? Nebo doprava (Polsko, Litva)? U Libora doma telefonuji Attilovi, jestli by nám neporadil, kam vyrazit. Polsko na 80% a definitivní rozhodnutí asi zítra v poledne, zní odpověď. Hmhm… Zvažujeme risk zda vyrazit do Polska ještě před oficiálním rozhodnutím. Získali bychom jeden cenný den tréninku navíc. Pokud by to ale nevyšlo, nebude žádný trénink a navíc ztratíme jeden den marným cestováním v autě a navíc bychom si dost prodražili cestu přes moře do Švédska.

Sotva jsme si zajistili ubytování, volá nám Atilla zpátky. Je rozhodnuto a je to POLSKO! Ubytování neubytování, skáčeme do auta a jedeme noční non-stop jízdu do Polska. Kerouac hadra! Vždyť ráno už můžeme trénovat!