V neděli vstáváme brzy, musíme ještě dokončit práci na bruslích. A pak je to pěkný fofr, nastrojit loď a rychle na start kvalifikace. Systém závodění na ME je takový: Startovní pole je rozděleno do 3 skupin a to podle výkonů dosažených v předchozím roce. Zlatá skupina A, stříbrná skupina B a bronzová skupina C. Přihlášeno je zde 163 závodníků, takže v každé skupině je něco přes 50 startujících. My jsme všichni byli zařazeni do skupiny C. Ani nejlepší loňský výkon Jakuba Zobače nestačil na umístění do lepší skupiny, i když Jakub jen těsně neprošel. Takže jsme všichni Češi v jedné skupině a máme první a jedinou rozjížďku na to, abychom se pokusili postoupit do skupiny B. Postupuje pouze prvních 12 závodníků.

Na start naší skupiny nastupuje 60 závodníků. Srovnat lodě na čáru, povel startéra a jede se. Mě je to po prvním kole jasné, nepovede se mi to. Jsem zklamaný, ale jedu dál jak můžu. Zdá se mi, že všichni okolo sviští a já stojím na místě. Podařilo se to ale naštěstí Martinovi Vaculovi, který dojel na 8. místě a to na postup stačí! Bohužel nikdo další z nás už nepostoupil. Jakub byl 16., já jsem dojel na 26. místě  a Libor Vacula na 33. místě. Martin chvíli po dojetí pokračuje v závodění ve skupině B. I zde prvních 12 závodníků postoupí do vyšší skupiny a to do zlaté. Martin se o to pokouší, dojíždí však zhruba vprostřed startovního pole skupiny B a už v ní zůstává pro zbytek ME, zatímco my ostatní budeme závodit ve skupině C.

Celý den panuje nádherné slunečné počasí, závodíme na hladkém ledě a vítr fouká 4-6 m/s. Po prvním závodním dnu naše umístění vypadá takto:

Martin Vacula, skupina B, umístění 15, 9, 18, 26, 25, celkově ve své skupině 20. místo.
Vladislav Ptašnik, skupina C, umístění 14, 6, 7, 2, celkově 4. místo ve skupině C.
Jakub Zobač, skupina C, umístění 4, 29, 16, 10, celkově 12. místo ve skupině C.
Libor Vacula, skupina C, umístění 21, 22, 18, 4,  celkově 14. místo ve skupině C.