Mazury 2010

10.8.2010 Mazurská jezera

Vladislav Ptašnik

Ráj jachtařů a rybářů. Soustava jezer spojená říčkami a kanály. Čistá voda, rákosí. Občas mělčiny mimo plavební dráhy. Jezero Sniardwy má přes 100 km 2. Nejčastějšími návštěvníky jsou Poláci a Němci. Až se jednou dostaví dnes rozestavěné dálnice, návštěvníků určitě přibyde.

Tak jako Češi každý rok houfně vyrážejí na kanoích a raftech sjíždět české řeky, tak Poláci každý rok vyrážejí na vypůjčit si jachty na Mazury. A až jednou přijdou na to, že nejlepší je katamarán, bude to ráj katamaranů. Náš Predator budil velkou pozornost. Není divu, za celou dobu jsme potkali pouze jediný katamaran TopCat. Jinak ani ťuk. Jízda po jednom plováku s genakrem, kdy jsme míjeli jednu charterovanou plachetnici za druhou, vzbuzovala mezi jejich posádkami nadšený pokřik.

Mazury jsou známou základnou polských ledních jachtařů v zimě. Jeden z nich, Lukáš Zakrzewski, vicemistr světa v ledních jachtách pro rok 2010 se svezl i na Predatoru a byl nadšen. Doufám, že si na léto pořídí taky nějaký a nebude vyvádět pouze na místně oblíbených Omegách.

fotky