Lipno Marathon 2011

Sobota 4.6.2011 dálková rozjížďka

Vladislav Ptašnik
Nedávno mi Broňa Fousek (Tornado CZE 22) řekl, že ten náš slogan z plakátu na výstavě Lodě na vodě „F20 Predator – nejrychlejší plachetnice v ČR“ bychom měli zrušit, že to není pravda. Napůl jsem mu přisvědčil a napůl z legrace říkám…: „No, jak kdy a jak s kým“ a smáli jsme se. Víkendové a zvláště nedělní klání však ukázalo, jaká to byla pravda.

Sobotní lipenský marathon viděl na startu 14 katamaranů a 26 kýlových plachetnic. Rekordní účast. Kdo zvažujete účast v příštím roce, neváhejte. Jde o mimořádný formát závodu u nás s pohodovou atmosférou jak na vodě, tak i večer na party. Katamarany se rozdělily do dvou skupin, třída Tornado a Open Class, v každé po sedmi lodích. Lipno Marathon se stal zároveň mistrovstvím ČR pro Tornáda, protože se předchozí víkend pro nepřízeň počasí mistrovsví nepodařilo uskutečnit.

V sobotu v 10:00 ráno na vodě a jdeme na start. Jel jsem se synem  Jáchymem, jel se mnou i loni. Mezitím nic, takže byl na Predatoru teprve podruhé. Na rozdíl od minulých dvou ročníků máme konečně i vítr. Na startu se držíme stranou Tornád, abychom jim nedělali problémy při startu. Genakr vzhůru, vyrážíme od nevýhodného konce a jsme trochu pozadu. Zpoždění však brzy doháníme a spolu s ostatními loděmi se proplétáme výtoňskou a frymburskou úžinou, kde fouká dost málo. Držíme se střídavě na 2.- 5. místě až do Frymburku. Okolo nás jen Tornada a zatraceně rychlá kýlovka Abrakadabra, která nás na katamaranech dost štve, protože si to furt jede i v naprostém bezvětří hezky dolů, zatímco my křižujeme ve slabém větru ze strany na stranu, abychom je pak stejně znovu potkali uprostřed koryta. Navíc nás občas dost bolestivě zastíní před větrem.

Ve Frymburku nám ujíždí bratři Pavlišové, David Křížek a Fouskové. Při výjezdu na hlavní jezero vjíždíme i my konečně do větru a slibujeme si, že zlikvidujeme náskok tří tornád před námi. Povede se nám to jen proti Fouskovým, doháníme je a předjíždíme někde u Radslavi, protože jsme dokázali jet s Jáchymem ostřeji a déle na genakr než oni. Oba pěkně v trapézu po jednom plováku, byl to hukot, naštěstí žádné silné poryvy.

Na otočné bóji v Černé jsme už ale zase na čtvrtém místě, Fouskovi si vybrali lepší křídlo na stoupačku a obracejí půl minuty před námi. Vracíme se zpátky na genakr, na hlavním jezeře pak stoupačka ve slušném větru, fouká 6-8 m/s, oba v trapézu, konečně jachting, Fouskovce už ani nevidíme. U Hruštic přišel od břehu tak silný a nečekaný poryv, že se málem převracíme. Přišel přesně od Fouskovic chaty, určitě v tom měli prsty.

Ale zase je vidíme. Dokonce je doháníme. Stíháme je úžinami před a za Frymburkem. Před skalou naproti Výtoni je dokonce opět předjíždíme. Je to ale jen na chvíli. Do cíle dojíždějí 200 m před námi. Jsme čtvrtí  v cíli. Tam už sedí u piva vítězové závodu bratři Pavlišové, kteří svedli nervy drásající souboj s Davidem Křížkem a Zdeňkem Adamem.

Neděle 5.6.2011 okruhová rozjížďka

Druhý den ráno se jedou okruhové rozjížďky před lipenskou marinou. Ve slabém větru se podaří odjet jen jednu. Start je společný pro obě kategorie Tornado i Open Class. Těsně po startu jsme na druhém  až třetím místě, nevedeme si špatně. Naše vzrušení s Jáchymem se stupňuje, když se k návětrné bóji dostáváme jako první. Dole na návětrné jsme pořád ještě první. Z druhé pozice na nás dotírá David Křížek a o kus dál na třetím místě Pavlišovci. Říkám Jáchymovi, že si nemáme dělat žádné naděje, že nás stejně doženou. Na druhé stoupačce nás David dojíždí, ztrácím nervy, děláme obrat. Bez úspěchu, je to ještě horší. David se nám vzdaluje. Vracíme se po chvíli dalším obratem na Davidův kurz, teď už na druhém místě. Na opačném křídle útočí Pavlišovci na Davida i nás. Po chvíli opět zrychlujeme a Davida před návětrnou bójí v druhém kole opět o něco stáhneme. Stejně tak se však na nás dotáhli i Pavlišové. Stále jim dost chybí k tomu, aby nás předjeli. Poslední zaďák se jede ve slabém větru a ten Predatoru svědčí. V polovině zaďáku předjíždíme Davida Křížka a do cíle dojíždíme jako první. Je to nádherný pocit. Máme vážně dobrou loď a ten slogan měnit nebudeme.

fotky dálková rozjížďka
výsledky  Open Class
Tornado
fotky okruh