Estonsko, v pristavu bNo tak včera jsme si tedy vůbec nezajezdili, ale co zmůžete proti přírodě? Po snídani v hotelu ve Viljandi jedeme asi 20 minut společně s polskými jachtaři k jezeru. Čekáme společně s ostatními závodníky na komisi, která je na ledě a zkoumá led. Jsme na témže místě jako včera, jen komise se vydala opačným směrem než my včera s Tomkem.

Komise se skládá ze dvou osob, Jaana Akermanna C-64 a jeho otce. Jeden má čtyřkolku a druhý ledoběžku. Jsou už za trhlinou a mizí v oparu mlhy a slabého sněhodeště. Asi za půlhodiny se znovu objevují, chvíli popojíždějí podél trhliny, překračují ji a míří k nám do přístavu. S napětím sledujeme jejich rozpravu se zbytkem estonských pořadatelů.

Estonsko, polska vyprava bNerozumíme nic, ani z gest se nedá nic vyčíst. Jeden ze členů komise vytahuje ze saní plachtu a stěžeň  pro Ice Optimista a odnáší ho z ledu na souš. Asi nic nebude, říkám si. Následuje oficiální prohlášení v angličtině: „Našli jsme místo dostatečně velké pro závod, jakmile se zlepší viditelnost, začneme závodit.“ Hurá!

Asi za hodinu se tak stane. Komise mezitím pečlivě vytyčila dva přechody přes trhliny. Opatrně a pomalu dojíždíme na naše hřiště. Všichni jedou pomalu, ve stoje pro lepší přehled a snaží se najít případná nebezpečná místa. Je to pro bezpečnost všech. V depu pod startovní čarou pak trimujeme lodě a zkoušíme si každý objet pár kol. Vítr je slabý, 2-4 m/s a led začíná měknout. Leží na něm asi 2 cm rozbředlého sněhu. Při rozjíždění nalézá neštastně Adam Szczesny P-234 nevelkou díru. Utrhne nosník a skládá rozsypanou loď. Nosník umisťuje do jiné polohy, takže nemusí na ledě nic opravovat. Musíme mu večer koupit každý pivo, ta díra byla přesne v dráze, kudy by dříve nebo později někdo z nás musel projet. Komise ji okamžitě označí praporkem a začíná závod.

Estonsko, strojeni lodi bPodaří se nám odjet tři slušné rozjížďky. Vítr postupně zesiluje. Mě se podaří 20. místo, pak 12. místo a ve třetí rozjížďce 17. místo. Spokojen jsem pouze s tou prostřední, to je ale sport. Sílící vítr přináší déšť a sníh. Pořadatelé musí pro dnešek závod ukončit. Nedá se nic dělat, viditelnost se rychle zhoršuje a tak nakládáme vybavení a jedeme do přístavu. Cestou obdivuju děti na Ice Optimistech, jak si v těch těžkých podmínkách dobře vedou. Větší pomáhají menším, zvláště u přejezdu trhlin a nikdo tady nefňuká. Klobouk dolů.

Uvidíme, co bude zítra…


Výsledky po prvním dnu