16.-17.6.2012 CompoTech Catamaran Open

Vladislav Ptašnik

V CompoTechu jsme se už v zimě s Ondrou a Vítkem domluvili, že uspořádáme katamaránový závod. Rádi bychom založili tradici. Neobejde se to bez nadšení katamaránové obce a také našeho úsilí. Uvidíme, jak to půjde v budoucnu. Každopádně na první ročník dorazilo 15 katamaránů. Přesně tolik lodí bylo v roce 2010 na Mořském mistrovství Polska v Gdaňsku. Tenkrát jsem si říkal, že tolik lodí se u nás nikdy nesejde. A sešlo. Tornáda, zvláště silná skupina, celkem 8 posádek, mezi nimi pátí z nedávného mistrovství Evropy D. Křížek a Z. Adam. Nechyběli rovněž mnohonásobní mistři republiky bratři Pavlišové. Dále dva Predátoři. Potom Nacra 6.0. To je už  dohromady 11 lodí ve formuli 20. Pak následovaly jedna F18ka, 2x Nacra 5.0 a jeden Baby Predator.

Předpověď byla ošklivá. Tedy slibovala hezké počasí, ale bez větru. Ošklivá pro jachtaře. Když jsem v pátek na Lipně stavěl loď, která byla ještě plná soli a písku z Texelu, modlil jsem se, aby se to bezvětří nesplnilo. Kdyby se tak dal do konzervy vzít kousek větru z toho Severního moře a vypustit ho tady. Minulý víkend tam stabilních 15 m/s, tento víkend znovu a u nás nic. No to je příroda? To je snad proti přírodě!

V sobotu ráno to vypadá docela nadějně. Vyrážím se svým kosatníkem Petrem Kordovským o hodinu dříve. Máme pro to důvod, Petr ještě na katamaránu nejel a musí se naučit ovládat všechny provázky. Docela mu to jde, šplhání na trapéz je trochu horší, ale tak moc snad foukat nebude, v nejhorším to zastanu já. Práce s genakrem nebo hlavní otěží na Predatoru není lehká, plachty jsou velké.

A pak jdeme na to. Po prvních dvou rozjížďkách máme dvě jedničky! A to i po přepočtu Texel ratingem. No to je bomba, to jsme nečekali. Ve třetí rozjížďce jsme v cíli třetí, ovšem po započtení ratingu až na pátém místě. Vítr fouká docela dobře, proti větru se pohybujeme zpravidla okolo 4-5 uzlů, po větru pak zhruba 2x tolik. Na tu bídu v předpovědi to jde. Před poslední rozjížďkou z plachty zcela odepínám cunningham. Mám podezření, že se postupně samovolně zatáhl a způsobil nám špatný výsledek ve třetí rozjížďce. Hned je to lepší, ve čtvrtém a posledním sobotním závodě dojíždíme na druhém místě a celkově zůstáváme po prvním dnu na prvním místě. I dalšímu Predatoru CZE 013 se daří mnohem lépe než jiné roky. Je to jistě díky novému opravenému wingmastu a velké plachtě, ovšem draze zaplacené zvýšením ratingu.

Večer party, gril, pivo. Promítání fotografií z Texelu z minulého týdne a potom spousty super fotek Martiny Barnetové z dnešního dne. Moc se povedly a všechny si můžete znovu prohlédnout zde. Ve srovnání s fotkami z Texelu působí rovná voda z dnešního závodu možná nudně, ale nuda to rozhodně nebyla. Kolik těsných soubojů jsme zažili, kolik horečného uvažování, které křídlo zvolit, kde zaútočit, jaký porývek kde ulovit…Někteří šli spát hodně pozdě, nebo spíše hodně brzy ráno.

 V neděli nastupujeme na vodu na další rozjížďky. V druhém kole první nedělní rozjížďky, kdy bratři Pavlišové suverénně vedou, však vítr zcela uléhá a musí být zrušena. Do 13:00 se pak další již nepodaří uskutečnit a závod je ukončen. Jaké štěstí pro nás, pro CZE 007. Díky tomu vyhráváme. Mezitím se vítr úplně otočil a rozfoukal, do katamaránů jako když střelí. Rozletěly se po celém jezeře, všichni s genakry a trapézy, jako by si chtěli vynahradit to sobotní klečení na trampolíně.

Balení, vyhlášení, rozloučení a posádky postupně mizí. Z výsledku závodu mám velkou radost. Jakpak by ne, to se hned tak nepodaří, porazit kompletní českou katamaránovou špičku. Rovná voda a slabší vítr našemu Predatoru svědčí. Doufejme, že se během roku i mimo závody budeme na vodě potkávat častěji. V kempinku Jestřábí I. vznikla díky Petrovi Benešovi a Veronice Hrabalové za poslední dva roky velice slušná katamaránová základna, kde neustále přibývají další lodě.

Celkové výsledky CompoTech Catamaran Open 2012 Overall Results
Bez Tornád
Pouze Tornáda
Fotogalerie