Úterý 8. dubna 2014

„Větěr my něabmanůli – Vítr jsme neoblafli“. Pokusili jsme se dnes vše uspořádat o dvě hodiny dřív než jindy, ale vítr nebyl ani brzy ráno. Odkládáme start na jedenáctou hodinu. Led je tvrdý, jeho povrch zcela zbělal jinovatkovým povrchem. Povrch ledu se neustále proměňuje, je to hra slunce a vody. Vody, která umí kouzla, která umí být ledem, párou, kapalinou. Dnes je obloha bez mráčku a na břehu je dost horko. Povětšinou jsme všichni už dost spálení.

Bajkal, Stan má přednášku o mých bruslíchAni po obědě není vítr dost silný. Přesto se pokoušíme o jednu rozjížďku. Jurij R 22 má taky brusle vingly. Myslím, že jsem ho včera trochu postrašil. Vyrážíme. Start dobrý, zpočátku jsem ujel všem na mém křídle. Po čase mne pomalinku dotahuje Oleg R1. Jeho loď je malinko rychlejší. Já ale musím po obratu rozbíhat, on ne. Sotva jsme dojeli k horní bójce, vidíme, že závod bude zrušen. No, za pokus to stálo. Dobré bylo, že jsem byl schopen držet krok s mistrem slabého větru Olegem, třeba se tady konečně naučím v takovém větru jezdit.

Po další hodině Stan Macur končí regatu a posílá nás na břeh. Pořadí zůstává tedy z předešlého dne. Mistrem Ruska se stává Oleg Vasilev, R 22. Na druhém místě Pierre Bachelin Z 25, tomu to vyšlo náramně. Na třetím místě Jurij Astašev, R 22. Já jsem sedmý.

Bajkal, OzeroVyhlášení se bude konat až večer, máme čas na malý výlet. Vyrážím si prohlédnout „Ozero“. Dostal jsem popis cesty. Tři kilometry po ledu podél břehu na západ, a pak okolo sleduj pěšinu u chalupy na břehu. Samozřejmě jsem netrefil napoprvé a místo k „Ozeru“ jsem se dostal do kopců někde nad ním. Byl z nich moc hezký výhled na Bajkal. Sbíhám zpátky dolů a pustím se další pěšinkou. Tentokrát už nezabloudím. „Ozero“ je jedno z šamanských míst. Jde o suché jezero, nebo spíše jezírko, které má vodu pouze v létě. A to ještě ne každý rok. Pokud je vody více, odtok vytvoří malý potůček. Voda se však většinou vsákne a odpaří. Je to bezesporu kouzelné místo a je tam spousta motýlů. Bajkal, motýliNachází se tam ženský a mužský kámen, které mají prý magické schopnosti. Asi tak jako Židé vkládají kamínky do Zdi nářků, přivazují zde místní na větvičky kousky hedvábí. Po návratu mě tak bolí nohy, jako bych odběhl tři závody.Bajkal, přání a

Večer pak vyhlášení mistrovství Ruska a přihláška na další regatu, kterou je Bajkal Cup.

Uvidíme, co bude zítra.

Výsledky z Mistrovství Ruska.