Pondělí, 31. března 2014

V poledne místního času mě probouzí hotelový telefon. Je to Jörg, náš evropský komodor. Právě dorazil a jde spát. Radí mi, abych se připojil ke skupině německých jachtařů, kteří dorazili už včera. Děkuji pěkně, spal jsem 4 hodiny a nevím ani, jak se jmenuju. Později jsem byl ale rád, že jsem se přemohl. Jednak by mi adaptace trvala déle a neviděl bych Irkutsk.

Irkuts má bobra v erbu.Irkutsk je město protikladů a všelijakých směsí. Nejprve si všimnete, že asi polovina aut je z Japonska a mají volant na opačné straně. Vidíte docela dobré silnice, ale spoustu špatných. Irkutsk je průmyslový, všude je spousta prachu. Řeka Angara vypadá velmi čistě. Rychle protéká městem. Vidíte spoustu asiatských tváří. Není divu, do Mongolska je to už odsud jen kousek. Ve městě probíhá rychlá výstavba. Staví se nové budovy, hotely, nákupní střediska, čerpací stanice. Často stojí obklopeny starou výstavbou, která je nejspíš pod tlakem developerů odsouzena k zániku.

Nehoda v IrkutskuNa ulici jde o život. Přecházet jen na zelenou. Tam, kde není semafor, si dávám velký pozor. I když někteří místní se na přechody vrhají odvážně bez podívání. Řidiči pak demonstrativně brzdí na poslední chvíli. Taková ruská ruleta. Na to já tedy nervy nemám. Vidím i jednu dopravní nehodu. Chlápek velkou rychlostí nabořil do paní, která stála v křižovatce. Byla zdaleka vidět. Naštěstí žádné zranění, jenom rána a plechy. Zajímavé bylo pozorovat oba řidiče po nehodě. Vůbec spolu nekomunikovali. Nějaká omluva, nebo otázka, jestli je ten druhý v pořádku. Na tři vteřiny vystoupili ven. Pak už jenom někam volali mobilem z auta.

Večer krátký brífink kvůli zítřejší cestě k jezeru.  Letos se má konat celá událost v jiném místě. Na starém místě nedostal organizátor svolení od místní záchranné služby. Jsou tam trhliny a led je slabší než v jiné roky. Není bezpečné vjet autem na led. Letos byla i zde zcela vyjímečně teplá zima, jakou nikdo nepamatuje. Mrazy klesaly na pouhých minus 30 stupňů. A proto teď v dubnu je ve starém místě led nejistý.

No, uvidíme, co bude zítra.