Pátek 4. dubna 2014

Bajkal, Asia Cup, depo aOd rána pěkně fouká. Po snídani zaběhnu do kontejneru pro brusle z chirurgické oceli, které mám nabroušené na 100 stupňů. Bude totiž teplo, a tak doufám, že se na nich nebudu tolik propadat do povrchu ledu a budu tak rychlejší. Před startem se radím s Pierrem, Z-25, jakou plachtu použít. On i se synem volí plochou, já beru střední, zdá se mi, že hrbolatý a změklý led klade velký odpor a tolik to nejede. Při testovací jízdě to se mnou ale strašně cvičí, mám co dělat, abych to zvládnul. Vítr vane z jihovýchodu, je silný, 8-9 m/s. Na hladkém ledu by to problém nebyl, ale to tady dnes není. Po včerejších dvou rozjížďkách jsem průběžně na 7. místě, a tak jsem dost spokojený, rád bych to udržel. V silném větru mi to jde vždycky lépe. A to dneska je!

Nejprve odjedou dvě rozjížďky Ice Optimisti. Jsou zde z Vladivostoku, z Novosibirska a z Moskvy. Jde jim to v tom silném větru dost dobře, plachta na Optimistu není velká. Poměrně silný vítr pro ně není takový problém. Přesto to ale nemají jednoduché a vedou si moc dobře.

Bajkal, Asia Cup, výměna plachtyJdeme do první rozjížďky. Na horní bójce v prvním kole jsem mezi prvními 5 loděmi. Při odpadání ale naprosto nezvládám loď, navíc mi vyklouzla otěž zcela z ruky. Možná to bylo dobře, alespoň jsem se nepřevrátil. Předjelo mne asi 5 dalších lodí. Rychle dobírám a snažím se dál. V dalších dvou kolech se mi podařilo pár kluků předjet a končím na 6. místě. To není špatné, ale udělal jsem dost velké chyby.

Ve druhé rozjížďce se mi velice podařil start. Celé moje levé křídlo zůstalo za mnou. Kromě Jorga Bohna, tomu se v tomhle větru dost daří. Držím se celou dobu za ním, chvílemi i před ním. Sotva zvládám loď, docela se bojím. Několikrát jsem přejel mezní čáru a při stoupačce, a v těhle podmínkách se mi nějak nedaří odpadat na horní bójku. Loď na na předoboční kurz tak rozjede, že začínám jít do smyku, několik jsem jich jen tak tak vybral. Nebo zase tolik skáče, že mám problém udržet se v lodi. Výsledkem je, že na horní bójku neodpadám, ale dojedu prostě 100 m nad ní a tam otočím dolů a modlím se, abych nezlomil stěžeň. Fakt se dost bojím, že ztroskotám. Dojíždím na třetím místě. To je super, a přitom pořád takové chyby. Stejně jsem ale spokojený.

V třetí rozjížďce dne si hlídám obraty, a abych nenadjížděl zbytečné metry. A vyplácí se to. Pohybuji se střídavě na třetím až prvním místě. Do posledního zaďáku nastupuji jako druhý, těsně přede mnou jako první otáčí Oleg R 1, doposud první muž v průběžném hodnocení. Má hlubokou plachtu, proto jede hlouběji dolů. Jedinou mou šancí je vyostřit to co nejvíc proti větru a smažit to, co to dá. Halzuji později než on. Snažím se udolat ho rychlostí. A taky že jo. Do cíle vjíždím první. Joj!

Máme malou pauzu a je svolána porada. Rozhoduje  se o tom, zda zůstaneme tady, nebo se nakonec přesuneme na loňské místo konání, na „malé moře“. Názory jsou různé a konečné rozhodnutí je zůstat tady. Takže se nebudeme nikam stěhovat, tady máme povolení od místní záchranné služby, ale o něco horší led a menší trať.

G 737 a G 666Do dalšího závodu nastupuji natěšený, jako že znovu vyhraji. Dojíždím třetí, a stojí mě to strašně moc práce. Ptám se ostatních, jak to zvládají, všichni se zdají být v pohodě. Zato já mám pocit, že jedu na splašeném mustangovi těsně před pádem. Vrtá mi to hlavou a na poslední rozjížďku nasazuji ostřejší brusle. Hned po startu lituji, že jsem to neudělal mnohem dříve. Loď jede stejně rychle a přitom mě poslouchá na povel. Pocit z jízdy je úplně opačný. Naopak vidím, že pro tyto ostřejší brusle jsem mohl loď nastavit na větší výkon a zvládl bych to. Na to je už ale pozdě. Téměř celou dobu se držím na druhé pozici a ta mi vydrží až do cíle. Jsem nadmíru spokojený. To jsem fakt nečekal.

Bajkal, Asia Cup, výsledky Večer u výsledků zjišťuji, že jsem se posunul na celkové třetí místo. Třetí místo na Mistrovství Asie! Oči se mi štěstím zužují jako místním Burjatům. To už se mi v životě nejspíš nepodaří.

No, uvidíme, co bude.