Bajkal 2016 7.4. Michail R 111 bNa dnes měla být dobrá předpověď, mírný vítr 5 m/s a sluníčko. To druhé se dělo od rána, ale už v noci se nad střechami základny občas prohnal ukrutně prudký severní vítr, zde zvaný Sarma. A pokračovalo to celé dopoledne. Od 10 hodin jsme byli na ledě a čekali na uklidnění situace. Vítr dosahoval v nárazech až 20 m/s. Nejhoší ale bylo, že se přicházely zase strašlivé změny a jízda byla nebezpečná. Ve 12 hodin jsme se přesunuli na jiné stanoviště kvůli změně směru větru, rozhodčí postavili trať, ale i nadále jsme byli nuceni čekat. Plachty sbalené nebo alespoň plachtu i se stěžněm položit na led, jinak se loď nedala ohlídat.

Na vedlejší trati se do závodění pustili Ice Optimisti. V tomto počasí, přesto že jejich lodě jsou podplachtěné, to bylo odvážné. Sledovali jsme se zájmem jejich počínání. O trojnásobné hodiny nebyla nouze. Z 11 lodí dokončilo všechny rozjířďky pouze 6. Tu zlomená brusle, tu utržený nosník, jinak ale nic vážnějšího. Klobouk dolů před jejich výkony a umem.

Bajkal 2016 7.4. Johan a rybar bKdyž rozhodčí oznámili, že se start odkládá na 14 hodinu, šli jsme se podívat na nedaleko tábořící rybáře. Přijeli na 4 dny. Velice si lebedili, i když skoro nic nechytili. Ve stanu na ledu díry v ledu, ohřívá se čaj, na stolečku vodka, salát, špek, sušenky. Byli velice pohostinní. Chytají na vlasec, dno bylo v hloubce asi 50 m. Jsou vybaveni echolotem na sledování ryb. Jejich dosavadní dnešní úlovek byl jeden omul na 7 rybářů. Shodli jsme se, že jsou to ještě větší šílenci než lední jachtaři!

Bajkal 2016 7.4. jeskynka bNa zpáteční  cestě od rybářů jsme se ještě zastavili u ostrůvku. Já jsem počkla na ledě, abych si nezničil tretry, Diderick H 467 na jeho vrchol vyšplhal a naměřil tam 20 m/s. Po návratu k lodím jsme se rozhodli si trochu zajezdit a zapózovat Pavlíně, aby mohla udělat nějaké pěkné fotky v pozadí s ostrovem.

No a pak jsme se konečně pokusili o jednu rozjížďku. Startoval jsem z 10. pozice, vedle mne napravo Petr Hamrák M 53 a nalevo Jost Kolb G 936. Dobrá společnost. Na startu jsme s Peterem oba očadili Josta a vedeme naše levé křídlo. Petrovi to jelo trochu rychleji, musel jsem odpadat, abych se udržel. Pak na něj mávám nohou, že je čas na obrat. Mrknul do svého zpětného zrcátka a obrátil. Já s ním. Stěžeň se mi nechtěl protočit, tak jsem ho nakopnul nohou a jel za Peterem.

Bylo vidět, že jsme na tom dobře a že k bóji dojedeme v čele. Za horní bójkou na zaďák bylo jasné, že se vítr stočil a přicházel teď z levého křídla. Pro nás to znamenalo, že k dolní bójce dojedeme bez nutnosti halzovat. Dolní bójku jsme oba objeli velkým kontrolovaným smykem, jinak to vážně nešlo. Druhá stoupačka byla zase téměř přímo k horní bójce. Tam divoký obrat a zase zaďák přímo k dolní bójce. Při něm jsem dostal tři smyky, ale všechny jsem vyrovnal, povolil otěž a trochu to zklidnil. Petr se mi tím pádem malinko vzdálil.

Při třetím objezdu horní bójky se na mne tlačil zespodu Arťom R 551, ale neměl rychlost, takže jsem ho odrazil a hlídal si dojezd do cíle, aby mne nepředjel, což se povedlo. Takže druhé místo. A to jsme o kolo dohnali pár závodníků. Později ale rozhodčí rozjížďku zrušili. Jurij R 22 podal protest, že se jezdilo skoro na bočák. Později jsem se dozvěděl, že dostal smyk a propadl se hluboko dozadu. Tak to hlavní rozhodčí zrušil. No co, nezbývá, než to respektovat. Nutno ale říct, že vítr byl docela stabilní, alespoň po dobu závodu a byl pro všechny stejný. Zrušení jsem nijak moc nelitoval, hlavně že vidím, že mi loď zase konečně jede.

Bajkal 2016 7.4. stupa bPo další hodině čekání rozhodčí závod ukončují a posílají nás na břeh. Protože není nijak pozdě, vydáváme se na blízkou budhistickou modlitebnu zvanou Stupa. Byli jsme tam i loni a zažili jsme tam s Jostem malé dobrodružtví. Tentokrát proběhlo vše hladce, tam i zpátky jsme dojeli v pořádku. Stupa je velice krásné místo.

No, uvidíme co bude zítra…