Bajkal 2016, sedy a modry led bV noci nemrzlo, přesto ale ráno nejsou u břehu na ledu žádné kaluže. Na ledě je citelně chladněji. Vyjíždíme dnes dál na jezero, asi 5 km od naší základny. Opouštíme namodralý led v naší zátoce a vjíždíme do střídavě šedivých nebo nazelenalých oblastí. Šedivý povrch patří tvrdému ledu s malou námrazou na povrchu. Zelená místa jsou pak oblasti měkčího ledu bez námrazy. Při škrábnutí do jeho povrchu podrážkou tretry se rozpadá do velkých krystalů. Nechápu, jak je možné, že na stejném ledu jsou dva různé povrchy.

Bajkal 2016, Jerzy bLadíme lodě s Jerzym Sukowem P 345. Jedu trochu rychleji a nechávám tam proto brusle 95 stupňů. Fouká poměrně hezky, 4-6 m/s, občas vítr ale zeslábne na 1 m/s. Vyrážíme na první rozjížďku. Startuji z pravého křídla na předposledním místě. Obracím jako první, ale zpomaluji, mám malou výšku na horní bójku. Začínají mě předjíždět okolní závodníci. Na bójku přijíždím ještě stále cca na 6. místě ale nemám rychlost a na zadní vítr mě předjíždí další a další. Ve druhém kole totéž. Ve třetím kole se před cílem zpomaluji ve větrné díře. Snažím se halzovat, abych z ní vyjel, ale marně. Kousek před cílem mě předjíždí početná skupina závodníků. Dojíždím na 34. místě. To je zatím moje nejhorší umístění. Zachovávám klid (ale zuby skřípou) a chystám výměnu bruslí, těch, které jsem včera tak dlouho upravoval.

Dlouho čekáme na další rozjížďku, vítr se ale točí, sílí, je dokonce chvíli velmi silný a nešlo by závodit. Polovina závodníků navléká plochou plachty. Já jsem ji hloupě zapomněl na ledu na základně. Teď mám obavy, že ji vítr odnese na jezero. Je to ale daleko no tak čekám s ostatními. Nakonec to nevydržím a jdu alespoň trénovat. Kupodivu to jde, občas jsou dost husté poryvy, ale jede to dost rychle. Pak zahlédnu kus nad horní bójí loď bez stěžně a postavu vedle ní. Jedu ihned tam a je to Niklas Hartburg OE 221. Vedle něj kulatá díra o průměru 3 m. Niklas do ní vjel pravou bruslí, vylítnul z lodě a trochu se praštil do ramene. Měl velké štěstí. Takovou díru bych tu tedy nečekal. Prý je od něrpy, místního tuleně, který žije jen na Bajkale.

Bajkal 2016 duha bAsi po dvou hodinách čekání se vracíme zpátky na staronové závodiště před naší základnou. Já toho využívám k tomu, že zajedu ke břehu a beru si ráno zapomenutou plochou plachtu. Opět ale musíme čekat, panuje opravdové evropské aprílové počasí. Prší, svítí slunce, září duha, chvíli bezvětří a chvíli musíme stát u lodí a držet je na ledu. Jediný Gareth Rowland K 11 zachovává zdánlivý klid. Sedí v tom psinci na své židličce vedle lodě zády k větru a mezi zuby cedí:“I hate this weather. It’s English weather“.

Nasazuji plochou plachtu, vyleju vodu z kokpitu a jdu to zkusit. Fouká silně, 10-13 m/s. Naštěstí led očištěný vodou je poměrně rychlý a účinek větru není tak drtivý. Jezdím chvíli úplně sám. Brusle 105 stupňů docela drží. Na takových jsem ještě nejel. Jedu na plné pecky po větru a přede mnou se jako cílová brána klene duha. Skoro věřím, že ji projedu.

A pak konečně další rozjížďka. Startuji skoro poslední na levém konci na 34. pozici, kterou jsem si „zasloužil“ předchozím umístěním. Po startu se těsně protáhnu kolem Garetha K11, a můžu odpadnout a zrychlit. Za sebou nikoho nevidím a nejsem si jist, jestli můžu obracet. Jdu do toho a vidím, že ostatní jsou 100 m za mnou. V klidu jim předjedu před příděmi. Loď vážně jede. Navíc po chvíli přijde dobrá změna a vytáhne mě k návětrné bóji. Znovu obrat a přede mnou stále nikdo. Horní bójku obracím jako první, asi po 100 m za ní náhle žádný vítr. Halzuji a pořád nic.

Bajkal 2016, jeste vedu bDohání mě Oleg Vasilev R1. Ten objíždí dolní bójku jako první a zdá se, že já budu druhý, znovu zastavuje v náhlém bezvětří a už je tu skupina 15 závodníků, kteří mě u bójky předjíždí. Vítr se mění velice prudce a to jak v síle, tak i ve směru.  Není to regulérní, ale aspoň něco. Vidím dvě lodě převrácené, snad jsou v pořádku. Snažím se dohnat ztrátu z větrné díry. Loď mi jede dobře, rychle. Nakonec se propracuji alespoň na 10. místo. Škoda té ztráty v prvním kole, ale byla to dost loterie. Pro dnešek je to všechno a jedeme na základnu. Na zítra předpovídají silný vítr.

 

No, uvidíme, co bude zítra…

Průběžné výsledky Mistrovství Ruska po dvou rozjížďkách, str. 1 a str. 2