bajkal 2106 na care bA je tu sobota, náš poslední závodní den. Máme východní vítr 3-5 m/s, tvrdý modrý led a je hrozná zima. Okolo -9 stupňů. Východní vítr s sebou přináší podél ostrova Olchon chlad z hlavního jezera. Jsem brzy ráno na ledě, abych všechno řádně připravil. Hlavní rozhodčí vyhlašuje start za hodinu a půl. Je to trochu nepochopitelné, dnes odpoledne od dvou hodin totiž musíme všichni začít balit naše věci do kontejnerů. Na závodění máme tak dnes málo času. Jdu za ním a snažím se ho přesvědčit, ať jdeme dřív, ale marně.

No tak se alespoň jdeme s Diderickem H 467 rozjezdit. Průběžně je místo přede mnou a chystám se mu to dnes pořádně nandat. Máme stejnou rychlost, Diderick možná o málo lepší, já mám problém s plochou plachtou, zadrhává se mi v drážce a nejde zcela stáhnout dolů.

A pak už nastupujeme do závodu. Dojíždím na 5. místě, ale mám co dělat, abych ho vůbec uhájil. Zle na mne dotírají celou dobu Sergej Pulkov R 5 a Roman Kopylov R 105. Diderick dojel jedno místo přede mnou. Vyměním tedy brusle a pokusím se to v dalším závodě vylepšit.

Bajkal 2016, CZ 112 bNa startu druhé rozjížďky dobrý, obracím na našem křídle stejně s Olegem Vasilevem R 1 a říkám si, že to není špatné. Na zaďák ale není v mé ploché plachtě dost tlaku, vítr slábne a předjíždí mě pár lidí. Téměř na konci druhé stoupačky najednou na chvíli vítr citelně poklesne. Ztratím nervy a jdu do obratu. Není to ale lepší a navíc musím udělat dva další obraty, abych dojel k horní bójce. Nakonec dojíždím na 8. místě. Horší ale je, že Diderick rozjížďku vyhrává a pro dnešek mi to nandal on.

Jdeme do třetího závodu, ale už od začátku vidím, že nejedu. V průběhu rozjížďky vítr znovu slábne a je jasné, že jsem měl vyměnit plachtu za střední. Na zaďáky zaostávám a dojíždím na 14. místě. Takže měním plachtu v naději, že to vylepším. Vítr polevil, ale máme pořád ještě dost času na dvě dobré rozjížďky. Přesto všechno ale hlavní rozhodčí nepochopitelně vyhlašuje konec závodu. No tak jo, nedá se nic dělat. Odjedu si tréninkově několik kol, vítr se opět krásně rozfoukal.

bajkal 2016 9.4. pred balenim bA jdeme balit. Celou dobu balení krásně fouká, jako by nám trochu škodolibě chtěl Bakal ukázat, že to umí. Nutno říct, že i tak jsme si užili dost ježdění a pobytu na ledu. Ale strašně rychle to uteklo, každý má pocit, že jsme přijeli včera. Bajkal Cup vyhrál Petr Hamrák M 53, druhý byl Oleg Vasilev R 1 a třetí Diderick van Riemsdijk H 467. Já jsem byl šestý.

Všechno jednou končí a je třeba dívat se vpřed. Uvidíme, co bude příště…


 

celkové výsledky Bajkal Cupu, str. 1, str. 2, str. 3.