neděle 5.dubna 2015

Bajkal 2015, o tohle se rozbije i autoRáno okolo minus osmi a sluníčko. Jak jinak, chtělo by se říct. Během snídaně po větru ani památky. Hned po ní se ale začal zvedat mírný termický vítr, takže rychle na led. Vyměnil jsem nosník za ten tvrdší, vzal nejhlubší plachtu a otestoval. Moc se mi to líbilo. Zaparkoval jsem loď a nesu druhý nosník do kontejneru na břeh. Tam mi Diderick s vyděšeným pohledem ukazuje na mou loď, která se nekontrolovaně rozjela od břehu. Nevěřím svým očím, vždyť jsem ji postavil na brzdičku. Každá lední jachta je totiž povinně vybavena brzdou. Všechno jsem pustil na zem a vyběhl jsem za ní. Spolu se mnou vyjelo pohotově také auto ruských jachtařů. Doufal jsem, že se loď nějak stočí, zpomalí a pak ji doženu, ale neměl jsem šanci. Nedávno tady někdo pro někajou promoci ruské televize P2 vyřezal z ledu stůl, lavice a a logo oné televize. Moje jachta narazila nosníkem do tohoto díla, rozsypala se a tím zastavila.
Prohlížím trosky, brzda na přední brusli je nandaná, plachta je celá, na nosníku ustřihnuté šrouby – ten nepůjde použít. Kování zespodu lodě pro nosník na jedné straně zcela vytržené. To půjde opravit ale hotové bude případně až zítra. Co se vlastně stalo? Přišel poryv stočený o 90 stupňů, opřel se do jachty z boku a ta se i z brzdou rozjela, na hrbolatém ledu prostě nefungovala naplno. Navíc jsem si uvědomil, že jsem nedávno změnil na brusce přední náběžnou hranu brusle, což zhoršilo funci brzdičky. Pocit jsem měl tedy hrozný, kdyby se mi alespoň něco podobného stalo letos poprvé, tak to snad nějak spolknu. Kamarádi lední jachtaři ale mohou potvrdit, že letos se mi smůla vyloženě lepí na paty, pořád padám někam do děr, trhlin nebo mi něco pořád praská či se láme. Chyba samozřejmě není ve mně!Bajkal 2015, depo

Rozhoduji se kování pro nosník přišroubovat pouze několika vruty a jet závod s tím, že večer to zalepím řádně epoxidem a přes noc to ztvrdne. Po asi dvou hodinách čekání jdeme na start. Startuji z 22. pozice. Start dobrý, všechny pod sebou rychle předjíždím a i po brzkém obratu jsem dost vepředu na to, abych mohl jet na pravé křídlo. Na trati je dost sněhových hrbolů, některým se nejde vyhnout. Musím do nich. Loď na nich vždycky strašlivě poskočí, návětrná brusle jde někdy až metr do vzduchu a pak nechce dlouho zpátky na zem. Snažím se jet opatrně, ale moc to nejde. Dojíždím na 10. místě když mě tesně před cílem ještě předjede o pár metrů Jost G 936. Po dojezdu prohlížím kování nosníku. Je to v pytli, 2 vruty chybí a další dva už jsou napůl venku. Mám štěstí, že to při té divoké jízdě nevypadlo celé, to bych byl asi trochu od krve. Musím odstoupit a další rozjížďku sleduju pouze ze startovní čáry. Je to moc pěkný pohled na lodě vzdalující se ke sklanatému pobřeží Bajkalu. Vyhrává Ron Sherry US 44, druhý Petr Hamrák M 53Bajkal 2015, Peter M53 a za ním Diderick van Riemsdijk H 467. Jost dojíždí čtvrtý.  A já na to můžu tak leda koukat. Ve druhém kole došlo ke kolizi v husté skupině 4 lodí. Dvě z nich havarovaly a rozbily se. Žádný jezdec neštěstí nebyl zraněn. Nebudu dnes jediný, kdo bude míchat epoxid. Proti nim jsem na tom ještě dobře. Asia Cup je touto rozjížďkou ukončen. Rozhodčí vyšlou závodníky na start do slábnoucího větru ještě jednou. Začíná tím další závod – Bajkal Cup. Naštěstí pro mne je jeho první rozjížďka ve druhém kole zrušena pro slabý vítr. Balíme a jedeme na základnu. O zábavu večer je vystaráno.

Uvidíme, co bude zítra….

výsledky ASIA CUP 2015